Тернистий шлях до мети. Як це було

Гірська об’єднана територіальна громада (Гірська ОТГ) виконала всі вимоги законодавства та  необхідні процедури і очікує призначення перших виборів до ОТГ.

    Київська обласна державна адміністрація вже подала до Кабінету міністрів робочу версію проекту змін до Перспективного плану формування територій громад Київської області. І в цьому проекті Гірська ОТГ зазначена в складі сіл Гора, Мартусівка, Ревне та Затишне.

    Неймовірним чином доля надала всім нам шанс створити об’єднану територіальну громаду (Гірську ОТГ) у найвигіднішому для її учасників складі: Гора, Мартусівка, Ревне і Затишне. Але за цей шанс довелося серйозно поборотися. І нам це вдалося!

Але давайте про все по порядку.

ЗВІДКИ ВЗЯЛИСЬ ЦІ ОТГ?

У 2014 році в Україні започаткували реформу ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ, основною метою якої є передача значних повноважень та бюджетів від державних органів влади до органів місцевого самоврядування (ОМС).  І саме згідно з цією реформою всі населені пункти України (і Бориспільщина тут не виняток) мають об’єднатися в  ОТГ. Нові вибори до ОМС, які за законом плануються на жовтень цього року, мають відбутися вже за новим адміністративно-територіальним поділом: не буде районних рад, а усі сільські громади обиратимуть своїх депутатів, голів та старост вже в ОТГ.

   Через таку реформу децентралізації пройшли всі європейські країни, і громади тих країн отримали вигоди від її реалізації. Завдяки їй жителі міст і сіл, об’єднані в громади, отримали більше повноважень самостійно управляти своїми землями, майном і податками. Зросли бюджети громад, оскільки більшість податкових відрахувань почали надходити до місцевого бюджету, а не до державного, як було раніше.

   Звичайно, що виросла і відповідальність, адже щоб управляти цим майном та фінансами потрібна висока кваліфікація, а також чесне та порядне керівництво. В європейських країнах з цим більш-менш все нормально, а ось в нашій є проблеми. І тепер доведеться гарно думати всім нам на виборах, щоб не допустити до керівництва ОТГ нечистих на руку злодіїв та відвертих популістів. Бо інакше всі вигоди від об’єднання можуть бути знецінені горе-керівниками і пройдисвітами.

 ЯК ГОТУВАЛАСЬ ДО РЕФОРМИ БОРИСПІЛЬЩИНА І ЯКІ Є ВАРІАНТИ ОБ’ЄДНАНЬ

Офіційна влада Бориспільщини (голови рад, міст, сіл) до останнього часу не виявляли  активності в цьому питанні. Здається, сподівались, що реформа не відбудеться, всі залишаться на своїх «теплих» місцях. Така бездіяльність призвела до того, що більшість сіл району, які не мали серед своїх мешканців достатньо активістів, які би турбувались за долю свого населеного пункту, «проспали» цю реформу. Закон «Про добровільне об’єднання…» ще з 2014 р. надав право всім селам та містам самостійно визначатись, з ким із сусідів вони хочуть об’єднатися в ОТГ.  В більш вигідному стані опинилися ті села, де місцеві активісти на голому ентузіазмі робили і роблять все можливе для покращення добробуту своїх сіл.

Але після того, як Гора, Мартусівка, Ревне та Затишне чітко задекларували бажання об’єднуватись, місцеві «еліти» почали піднімати ґвалт.

Так, вони злякались. Злякались, що втратять великих фінансових донорів, якими є Гора, Щасливе, Велика Олександрівка та Мартусівка. Бо якщо Гора не буде з Борисполем, то і інші села теж прагнутимуть самостійності.

 Місто Бориспіль (мер Федорчук А.С.) почало «плакатись», що воно не зможе без грошей Гори, тому терміново почало слати листи з пропозиціями об’єднання з ними всім селам в районі. Але без жодної конкретики. Не надавши жодних економічних розрахунків, яким чином вони будуть ощасливлювати ті далекі села, яким вони пропонують «руку і серце».

   Районна влада спочатку пропонувала об’єднати всі села району в одну велику ОТГ (без м.Бориспіль), в так званий «бублик». Але чим відрізняється той «бублик» від теперішнього району? Нічим. Чи нам дуже добре живеться в районі? Потім з’явились в ЗМІ пропозиції об’єднатися всім селам з містом. Створити такого собі монстра – Бориспільську міську ОТГ на всю територію району. І знову жодного пояснення, звідки візьметься покращення життя в наших селах при такому об’єднанні.

    Був і ще один варіант, який пропонувало керівництво району – Гору, Мартусівку та Ревне із Затишним приєднати до Вороньківської ОТГ, де окрім Воронькова мали бути ще і Проців з Головуровом. Але і цей варіант далекий від оптимального, крім того він не відповідає Методиці формування Перспективних планів.

    Всі ті плани залишилися планами. В січні 2020 р. Київська облдержадміністрація розробила і подала до кабінету міністрів проект перспективного плану розвитку територій Київської області, який передбачає створення  Гірської сільської ОТГ в складі сіл Гора, Мартусівка, Ревне та Затишне з адміністративним центром в Горі.

ЧОМУ ВСІ ХОЧУТЬ БУТИ САМОСТІЙНИМИ?

То чому ж всі більш-менш заможні села не хочуть об’єднуватись з Борисполем або з крупнішими селами? Відповідь проста і очевидна: щоб не втратити можливості впливати на ухвалення рішень. Адже реформа дає великі повноваження і суттєве збільшення бюджетів. І розподілятимуть їх депутати та голова ОТГ.

Рішення як зараз, так і в майбутніх ОТГ, будуть приймати депутати. І їхня кількість залежить від загальної кількості виборців об’єднаній громаді. Чим більше жителів в певному населеному пункті, тим більше буде від нього депутатів. І тим простіше буде отримати корисне для нього рішення ради.

    При об’єднанні з Борисполем кожне село зможе обрати до спільної ради лише одного чи двох депутатів. З таким представництвом очікувати на потрібні конкретному селу рішення буде практично неможливо. Та і гроші наших громад будуть осідати в місті і повернуться в села лише крихти з того.

А ось при невеликому об’єднанні кількість депутатів від кожного села збільшується, тому шанси на позитивні рішення значно вищі. До того ж, чим менша територія, тим легше і ефективніше там можна господарювати.  І зараз є важливим ще й те, що в невеличкій громаді все керівництво ОТГ (голова,  депутати та виконком) будуть відчувати на собі контроль з боку  мешканців громади. Це змушуватиме їх працювати відповідальніше. Бо у великих містах та великих громадах керівники часто ігнорують простий народ, тому до них неможливо достукатися.

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ ГІРСЬКОЇ ОТГ

Робота з пошуку найкращої та взаємовигідної конфігурації об’єднання в ОТГ розпочалася в 2017 р., коли в Горі ГО «Громада Гори» разом з відповідальними членами виконкому домоглися створення робочої групи для вивчення питання створення ОТГ. І вже в травні 2018 р. ця група зробила першу презентацію результатів роботи, де були прораховані економічні показники варіантів об’єднання громад в різних конфігураціях. Неозброєним оком було видно, що найкращим рішенням, причому для кожного з учасників, було об’єднатися разом Горі, Матрусівці, Ревному та Затишному.

Саме такий варіант взяла за кінцеву мету та відстоювала ГО «Громада Гори» разом з іншими активними мешканцями наших сіл. На наше прохання Київський центр розвитку місцевого самоврядування надав свої розрахунки, де показав, що при створенні Гірської ОТГ сума надходжень в бюджет для наших сіл суттєво збільшиться.

 Спроба 1 (фальстарт голови)

Пів року сільський голова Гори ігнорував висновки робочої групи та бездіяв, а в грудні 2018-го неочікувано, без попередніх погоджень з громадським активом села та іншими головами рад, ініціював створення ОТГ широкого формату в складі Великоолександрівської, Щасливської, Гнідинської, Вишеньківської та Мартусівської сільрад. Звісно, що з цього нічого не вийшло, адже не всі села захотіли такого об’єднання. Вишеньки з Гнідиним пішли шляхом створення спільної Золочівської ОТГ. Мартусівка з Щасливим теж проігнорували цю ініціативу. А у В.Олександрівці люди хоч і погодились на таке широке об’єднання, але вимагали на громадських обговореннях зробити центром Чубинське й перейменувати ОТГ в Чубинську. А депутати Великоолександрівської сільради декілька місяців не могли дійти згоди щодо ОТГ з Горою: голосували то проти, то за широку ОТГ у складі 6 сільських рад. Врешті-решт цей процес так нічим і завершився.

Сьогодні Великоолександрівська та Щасливська сільради разом з Дударківською об’єднуються в Пристоличну ОТГ.

Спроба 2 (народна ініціатива)

А що ж далі? Горяни не зупинились. В лютому 2019 р. місцеві активісти, члени виконкому Сергій Яременко, Олег Давидок, Дмитро Карбовський та Андрій Чайка подали народну ініціативу про створення Гірської ОТГ в складі сіл Гора, Мартусівка, Ревне і Затишне з центром в Горі. Тоді за пару днів вони зібрали більше сотні підписів горян за таке об’єднання. Гірський голова знову зволікав з рішенням і призначив громадські обговорення майже через 2 місяці після отримання листа від громади. Під час цих обговорень в Горі і в Ревному громади одноголосно підтримали створення такого формату ОТГ. Найбільш бурхливі обговорення відбулися в червні 2019-го в Мартусівці. Люди не встигли розібратися з тим, що процес об’єднання неминучий, багато хто висловлювався за те, щоб залишитися самостійними. Тому й голосів за об’єднання не вистачило: 30 людей – за, 46 – проти.

ГРОМАДСЬКИЙ ТИСК ТА ІНІЦІАТИВА

А у Гори й сусідів знову замайоріла перспектива примусового включення в Бориспільську або Вороньківську ОТГ. Звісно, що актив наших сіл не був згодний з цим, тому ми вирішили діяти. Небайдужі жителі Мартусівки Тетяна Петрашенко, Оксана Вертелецька, Інна Розгон, Ірина Безрукова, Тамара Подолинна, депутат Ганна Поминальна проводили роз’яснювальну роботу серед жителів свого села, переконували депутатів, голову села у важливості вчасного вибору. Неодноразово на зустрічі з мешканцями запрошували членів ГО «Громада Гори» та ГО «Ревне». Всі гуртом ми переконували мартусівців, що це наш спільний шанс отримати найкращий варіант об’єднання.

Акція №1 (проти приєднання до Борисполя)

Бачачи наполегливість та рішучість місцевих активістів, представники Борисполя та обласні депутати запанікували і стали інформаційно тиснути та наполягати на створенні великої Бориспільської ОТГ. Це спрацювало проти них же, бо спонукало наші громади до більш рішучих дій. Активісти з Гори, Мартусівки й Ревного вирішили їхати в Київську облдержадміністрацію з акцією протесту проти насильницького приєднання наших сіл до Борисполя. До нас долучилися також активісти з Вишеньок та Гнідина.

 12 вересня 2019 р. нам вдалось не тільки гучно на всю область заявити свою позицію, але й відвідати засідання робочої групи з питань внесення змін в перспективний план, познайомитися з членами групи, донести думку наших громад, почути рекомендації для нас.

Побачивши нашу рішучість у відстоюванні інтересів громад, депутати облради та члени робочої групи наголосили, що захистити свою позицію ми можемо одним шляхом – провести повторно у відповідності до закону процедуру добровільного об’єднання Гори, Мартусівки, Ревного та Затишного в Гірську ОТГ у найкоротший термін. Щоб вже на засіданні робочої групи КОДА по Бориспільському району продемонструвати перші результати, а до 15 жовтня провести усі необхідні етапи громадських обговорень і оформити документи для розгляду в КОДА.

Для того, щоб вплинути на ситуацію і дати сигнал КОДА про бажання більшості людей в наших селах об’єднатися саме в Гірську ОТГ, активісти в найкоротший термін зібрали підписи проти об’єднання з Борисполем та за створення Гірської ОТГ: тільки у Мартусівці близько 300 людей підписалися, а в Горі понад 600. Ці підписи стали не лише вагомим аргументом на переговорах в області, а ще й спонукали голів сільрад та депутатів дослухатись до волі громади та проголосувати за об’єднання.

Величезна подяка кожному жителю, хто підписав листи-звернення та проявив громадянську свідомість – люди підтвердили беззаперечну істину: наше майбутнє в наших руках. Це стало переконливим аргументом для депутатів та голів Мартусівської, Ревненської і Гірської сільських рад, і ті ухвалили підготовлені головою «Громади Гори» Олександром Кульчицьким проекти рішень – звернень до КОДА про внесення в перспективний план області Гірської ОТГ.

Спроба 3 (цілковита перемога)

  У результаті громадського тиску та ініціативи жителів чотирьох сіл гірський голова 20 вересня 2019 р.  видав нове розпорядження про процедуру добровільного об’єднання та проведення громадських обговорень зі створення Гірської ОТГ. Громада Гори перша проголосувала одностайно за, а сесія того ж  вечора ухвалила відповідне рішення. Відповідно і в Мартусівці та Ревному люди підтримали це об’єднання на громадських обговореннях, а депутати проголосували на сесіях.

    Олександр Кульчицький подав першу частину документів в КОДА та організував присутність представників наших сіл 26 вересня 2019 р. на засіданні робочої групи облради та КОДА, де обговорювався перспективний план області в частині Бориспільського району. Від наших сіл окрім голів сільрад були також представники громад, зокрема, від Гори – члени правління «Громади Гори», депутати Олександр Кульчицький і Олександр Карасевич, член робочої групи з вивчення питань ОТГ Гірської СР Наталя Лютікова, голова батьківського комітету Гірської ЗОШ Світлана Якимчук, активна горянка Олена Онищенко; від Мартусівки – члени «Громади Мартусівки» Тетяна Петрашенко, Оксана Вертелецька, Інна Розгон, депутат Ганна Поминальна, активісти та члени ініціативної групи з питання ОТГ; від Ревного та Затишного – Ірина Нерубайська, Валентина Беспала. Гиренко Микола Григорович активно підтримував нас інформаційно.

Під час засідання робочої групи управління містобудування і архітектури КОДА наші села  запропоновали включити до Вороньківської ОТГ. Голови Гірської, Мартусівської та Ревненської сільських рад повідомили, що наші громади вирішили створити Гірську ОТГ і вже розпочали процедуру, передбачену законом. Крім того, виступили Кульчицький та Лютікова, яка провела  презентацію, щоб наочно переконати членів робочої групи в спроможності Гірської ОТГ саме в такому форматі. І голови, і актив наших сіл продемонстрували чітку консолідовану позицію, що наші громади будуть відстоювати Гірську ОТГ і завершать необхідні процедури щодо об’єднання вчасно.

 І наші громади таки завершили процедуру добровільного об’єднання до 15 жовтня 2019 року, як і обіцяли на робочій групі.

БИТВА ЗА МІСЦЕ В ПЕРСПЕКТИВНОМУ ПЛАНІ

Проте на цьому пригоди не закінчилися. Відділ архітектури КОДА повідомив представників  «Громади Гори», що вони не бачать Гірської ОТГ у визначеному форматі, оскільки, на їх думку, наше об’єднання не відповідає Методиці формування перспективних планів. Ми декілька разів їздили до КОДА та проводили переговори з начальником архітектурного відділу Євгеном Плащенко. І … таки переконали!

 Крім того, ми звернулися до депутатів Верховної Ради, що проживають в Горі, Ольги Савченко та Артема Культенка. Вони особисто зустрічалися з головою КОДА і просили звернути увагу на наше питання. Вони також організували зустріч з міністром розвитку громад та територій Альоною Бабак, на якій Кульчицький мав змогу розповісти про реальні настрої та бажання щодо об’єднання наших сіл. 

Як наслідок, 14 листопада 2019 р. Гірська ОТГ отримала позитивний висновок КОДА про відповідність Конституції та законам України проектів рішень Гірської ОТГ. А цей документ є зеленим світлом до перспективного плану та ЦВК.

   Та і це ще не все.

 Чомусь в процес добровільного об’єднання Гірської ОТГ почав втручатися депутат Верховної Ради Віталій Безгін, який є головою підкомітету парламенту з питань реформи децентралізації. Цей депутат почав наполягати на тому, що створення Гірської ОТГ в запропонованому громадою варіанті не є державницьким, і запропонував нам шукати з ним компроміс, а саме об’єднуватися Гірській ОТГ з Пристоличною та Золочівською ОТГ. При цьому жодна з цих ОТГ не має бажання ні з ким об’єднуватися. Проте Безгін доволі активно лобіював таке «укрупнення», що могло б стати перепоною в Кабміні під час погодження перспективного плану Київської області.

Акція №2 (проти «укрупнення»)

11 грудня 2019 р. задля припинення спекуляцій навколо «укрупнення» нашої Гірської ОТГ  «Громада Гори» організувала акцію під стінами комітетів Ради. На акцію прийшли представники Гори, Мартусівки, Ревного, Затишного, а крім того, Гатного і Віти Поштової, які мали подібні проблеми. З нами зустрівся Андрій Клочко голова комітету парламенту з питань місцевого самоврядування, до якого входить підкомітет, яким керує Безгін. Клочко запевнив нас, що він не поділяє думку депутата Безгіна і вважає, що найкращий варіант для себе мають визначити самі громади, а втручатися в цей процес депутат Ради не має повноважень, якщо його про це не просять.

 Крім акції, «Громада Гори» повідомила про втручання депутата у листах до керівника фракції, до якої входить Безгін, а також до профільного міністра. Як наслідок, на зустрічі з Безгіним, яка відбулася нещодавно в Гнідині, він сказав, що ніхто «ламати через коліно» не буде, і якщо люди не захочуть укрупнювати ОТГ, то буде так, як вирішили громади.

ВИСНОВКИ

Отже, Київська облдержадміністрація подала до Кабміну проект перспективного плану, до якого включено Гірську ОТГ в складі сіл Гора, Матрусівка, Ревне та Затишне. Крім того, 11 грудня 2019 р. КОДА направило до ЦВК листа щодо призначення перших виборів депутатів та голови Гірської ОТГ.

Віримо, що уряд дослухається до голосу наших громад і затвердить той проект перспективного плану, в якому Гірська ОТГ має в складі села Гора, Мартусівка, Ревне та Затишне. Цим він викаже повагу як до закону, так і до добровільного та спільного вибору всіх жителів наших сіл, які вирішили об’єднатися саме в таку велику сім’ю.

Як бачимо, ключову роль у вирішені майбутнього наших сіл зіграла саме громадська активність. Коли люди гуртом, дружньо та грамотно, згідно законів та користуючись здоровим глуздом відстоюють своє право, жодні перепони та вказівки зверху не здатні завади, адже гуртом і батьку … легше допомагати.

Гірській ОТГ бути!

Олександр Карасевичв співпраці з Наталею Лютіковою та Олександром Кульчицьким

Поширити з....
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin