Громадський контроль чистоти довкілля

 За інформацією Бориспільської районної адміністрації, в районі суттєво збільшилась кількість онкозахворювань, що, зокрема, є наслідком погіршення екологічного стану.

  Влада так і не навчилась ефективно боротися з цією проблемою. І знову за роботу мусять братися звичайні мешканці. Так,  минулої осені, місцеві активісти виявили та зупинили діяльність нелегального бізнесу по спалюванню покришок на території села Петропавлівське та на території Мартусівської колонії.

 Але як тільки настала весна, села Бориспільщини накрило густим смердючим димом. Люди масово почали скаржитися на погіршення стану здоров’я, загострення хвороб дихальних шляхів, страшну нічну задуху. На фоні розвитку пандемії коронавірусу такі умови для людини несуть смертельну загрозу, адже найбільше вражаються легені. Влада знову виявилася бездіяльною, тому за справу довелося братися звичайним мешканцям Гори.

 5 квітня горяни створили мобільну ЕКОгрупу, або «ЕКОпатруль». Група виявляє джерела забруднення повітря та інші екологічно небезпечні ситуації на території Гори, інформує громаду про встановлені причини смороду або смогу, намагається застосовувати різні методи для ліквідації джерел забруднення.  Таких небайдужих людей зібралося вже 27 осіб, що підтверджує актуальність проблеми.

ЕКО патруль виявив ключові причини задимлення села:

  1. Задимлення, на ліквідацію якого не має прямого впливу громада та місцева влада.

 Це умисні підпали рослинності, лісосмуг, великих сміттєзвалищ за межами села (в Борисполі, Глибокому, Пролісках, горіння лісів в Чорнобильській зоні). Але варто зазначити, що сморід ззовні не так часто накриває село, оскільки осередки знаходяться на значній відстані.

  1. Задимлення, ліквідацію яких може забезпечити місцева влада та громада села:

Стихійні нелегальні сміттєзвалища на території села Гора, які періодично підпалюють невідомі особи. На сьогодні встановлено 8 стихійних сміттєзвалищ в селі, найбільше з яких – звалище на території старої ферми неподалік від АЗС. І його систематично підпалюють. 

Спалювання жителями на власних ділянках побутового сміття, пластику, минулорічного листя, трави тощо. В бажанні навести лад і порядок люди не замислюються, що саме для них вже третій рік за ініціативи членів ГО «Громада Гори» сільрадою організовані всі умови для безкоштовного вивезення побутових відходів, встановлені майданчики для сортованого сміття, вивозяться гілки та листя. Але все рівно палять, чим отруюють не тільки сусідів, але себе та своїх рідних.

Нещодавно Верховна Рада суттєво збільшила розмір штрафів. Тепер порушники-палії будуть сплачувати державі за забруднення повітря до 61 200 гривень, а за пошкодження об’єктів рослинного світу до 153 000 гривень.

Спалювання екологічно небезпечних матеріалів в пічках або твердопаливних котлах. Немає жодних проблем і смороду, якщо при опалені люди використовують суху деревину або інший незаборонений матеріал. Але інколи мешканці нехтують міркуваннями безпеки і підкидають в котел старі фарбовані дошки, поліетилен, гуму тощо. Тоді з димарів починає виходити смертельно небезпечний дим.

 В перший же вечір роботи ЕКОпатруль встановив 2 таких осередки задимлення і звернув увагу власників на шкоду, яку вони завдають оточуючим.  Вже наступного дня власники припинили спалювання невідомих токсичних речовин і це суттєво покращило стан повітря в селі. Ми щиро вдячні людям за розуміння та вчасно виправлену помилку.

Учасники ЕКОпатруля визначили пріоритетом домогтися ліквідації стихійних сміттєзвалищ на території села і почали з найбільшого – біля старої ферми.

 Ми отримали інформацію, що власник земельної ділянки ТОВ «Едвін Ленд» ще в квітні 2019 р. повідомив Гірську сільраду  про несанкціоноване сміттєзвалище, чим зняв з себе відповідальність за його прибирання. Сільрада натомість цілий рік своєю бездіяльністю сприяла ще більшому засміченню території. Ми звернулись з офіційною вимогою до голови сільради і депутата, на чиєму окрузі знаходиться стихійний смітник, – Людмили Шершень, з вимогою негайно провести засідання комісії з питань поводження з  відходами,  яка за пів року з часу утворення жодного разу не збиралася. У відповідь на звернення мобільної ЕКОгрупи відбулось засідання комісії з виїзною перевіркою території села для виявлення стихійних сміттєзвалищ.

ЕКОпатруль і надалі буде контролювати ефективність дій сільради щодо покращення екологічної ситуації в Горі та інформуватиме про результати громаду. Закликаємо і в інших селах організовуватися в подібні формування. Давайте разом зробимо простір навколо себе чистішими.  

Дуже просимо усіх жителів утриматися від спалювання екологічно небезпечних матеріалів, залишків рослинності. У випадках, якщо ви бачите порушення правил поводження з відходами, відчуваєте специфічний токсичний запах диму і знаєте його джерело, викликайте поліцію (102) і вимагайте припинення паління шкідливих речовин.

Наше здоров’я та здоров’я майбутніх поколінь в наших руках!

Наталя  Лютікова,

координатор ЕКОпатруля

с. Гора

Поширити з....
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin