ГРОМАДСЬКІ АКТИВІСТИ. Яка їхня місія, кому і що вони повинні доводити?

  1. Хто такі громадські активісти?

Громадських активістів легко сплутати з іншими відомими в кожному селі людьми, про яких так чи інакше чув чи не кожен житель.

Адже повсюди є люди, які не соромляться і не бояться висловлюватися щодо тих чи інших питань нашого спільного життя. І ці люди, звісно, зовсім різні: одні полюбляють розпускати плітки, іншим до вподоби всіх повчати і видавати свої, часом дуже хибні, переконання за істину. Третім подобається бути в центрі уваги, тому вони готові заради цього втручатися в будь-яку дискусію, розуміються вони на тому чи ні.

 Є й такі, які долучаються до активних суперечок, а часом і дій, за гроші, які їм платять зацікавлені особи. Ці прагматики намагаються таким чином отримати прихильність влади (чи бонуси) або знайти тепле місце для майбутнього працевлаштування.

Але є ще одна категорія людей, які відомі у своїх населених пунктах. Це ГРОМАДСЬКІ АКТИВІСТИ. Вони вирізняються із загальної маси, передусім конкретикою та аргументованістю суджень і дій. Так, вони, як і всі інші, вступають в дискусії, намагаються привернути увагу та радити, як і що робити.

Але є один значний НЮАНС: вони не лише розказують про проблеми, але й називають їх  причини і пропонують шляхи розв’язання.

А найголовніше – ще й роблять конкретні справи, щоб тих проблем було менше, а громада жила краще. 

Для прикладу

В Горі завдяки роботі активістів з ГО «Громада Гори» ми бачимо багато позитивних зрушень. Головним з них, безперечно, є початок будівництва нової школи, а не маленької добудови до старої, як хотів гірський голова.

В Ревному Ірина Нерубайська разом з односельцями та однодумцями домоглася побудови повноцінного спортивного майданчика на вул. Шкільна, 24.

Мартусівські активісти взагалі здійснили подвиг: зібрали підписи за Гірську ОТГ, переконавши односельців дати добро на це об’єднання. Без їхнього вкладу ми би втратили шанс отримати ОТГ в такій вигідній конфігурації.

Село Затишне, хоч воно є маленьким та відірваним від Ревного, може похвалитись активістами, які пропонують ідеї, щоб зробити його красивішим і комфортнішим. Вони не шкодують своїх коштів та сил змінювати Затишне,  залучаючи до спільних дій всіх охочих.

  1. Чому інколи побутує думка, що громадські активісти завжди незадоволені?

Громадські активісти найчастіше проявляють завзятість тоді, коли бачать негаразди, з якими не хочуть миритись. Зазвичай ці негаразди створені або іншими людьми, або є результатом незадовільної, а часом і протизаконної, роботи органів влади.

Тоді небайдужим активістам доводиться робити «брудну» роботу: розголошувати проблеми,  які для деяких людей (і в тому числі чиновників) неприємні. Адже справжні громадські активісти намагаються не приховувати проблеми, а навпаки, якомога ширше їх висвітлювати, щоб ті, хто повинен їх розв’язувати, знали, що громадськість про цю проблему знає і чекає від них конкретних дій.

Саме громадські активісти є тим «збільшувальним склом», яке висвітлює та діагностує «хворобу», і  таким чином дає змогу її подолати. Тому якраз «незадоволення» активістів є надзвичайно корисним явищем, бо є стимулом, який дає шанс на вирішення конкретної проблеми.

Але в доробку громадських активістів є не лише критика. Ці ініціативні та креативні люди знаходять час і для позитивних, сповнених оптимізму та радості, акцій. Саме вони організовують вечори поезії, велопробіги з прапорами, спортивні турніри та квести.

І навіть такий яскравий і потужний святковий фестиваль #ГораСусідиФест в 2017 та 2018 році організували саме громадські активісти з «Громади Гори». 

  1. Чи впливають активісти на місцеве самоврядування?

Так, впливають.

Як тільки ми виходимо за двері нашої оселі, то відразу попадаємо в зону відповідальності сільради. Погані дороги, вигул собак, шкільний автобус чи переповнені сміттєві баки – це все сфера діяльності місцевої влади. І якщо вона працює неефективно, то хтось повинен примушувати її все робити якісно. Тут без активної громади вже не обійтись.

При цьому слід чітко усвідомлювати, що громадські активісти не мають перетягувати на себе роботу, яку зобов’язані виконувати посадовці в органах місцевого самоврядування: комунальні підприємства, виконкоми, депутати, голови сільрад разом з величезним штатом  співробітників (юристів, бухгалтерів, землевпорядників, реєстраторів, адміністраторів, інспекторів з благоустрою тощо). Важливо пам’ятати, що практично всі ці посадові особи отримують величезні зарплати з наших бюджетів і повинні відпрацьовувати ці гроші.

На відміну від посадовців, активісти діють безкоштовно, не отримуючи зарплат та  привілеїв, керуючись лише бажанням подолати перепони, які заважають нам мати комфортне та безпечне середовище для життя.

Тож вплив активної громадськості – у спонуканні посадовців виконувати їх обов’язки.

 Часто лише активісти не мовчать,  а  діють:

– виявляють чи оголюють проблему та вказують на неї посадовцям, які мають її розв’язувати;

– доносять цю інформацію до широкого кола людей, щоб отримати зворотній зв’язок від  громади і впевнитись, що ця проблема є актуальною;

– вимагають розв’язання цієї проблеми від відповідальних посадових осіб;

– пропонують шляхи її розв’язання (або альтернативні варіанти), якщо посадовці не знають (або не хочуть) цим перейматися;

– контролюють виконання розв’язання проблеми та оцінюють якість робіт  

  1. Чи потрібні суспільству громадські активісти?

Більшість тих, хто сидить на владних стільцях, громадських активістів недолюблюють або навіть ненавидять. Бо вони незручні, непоступливі, розумні і наполегливі.  Але насправді такі люди надзвичайно потрібні, адже саме вони є тією силою, яка тримає в тонусі всю владу і не дає їй нехтувати потребами людей. Громадські активісти – це контроль влади з боку громади.

Адже влада має здатність робити людей гіршими. Є безліч прикладів, коли здавалось би гарні та прості люди, посівши високі крісла, відразу забували про свої обіцянки, ставали зверхніми, грубими та безпринципними негідниками, починали діяти лише в особистих інтересах.

А ще влада може банально помилятись, робити несвідомі помилки.  В такому випадку громадські активісти вказують на такі помилки, щоб  їх можна було швидко виправити.

А може бути і навпаки. Коли представники влади свідомо діють не на користь громаді, керуючись лише особистою вигодою, наприклад, підробляючи рішення, за якими в жителів села крадеться комунальна земля.

І тут роль активістів полягає в тому, щоб не дозволити тій владі робити все, що не на користь громаді. І якщо чиновники відмовляються виправляти свої помилки чи продовжують  порушувати закон, то їх потрібно відсторонювати від займаних посад. Громадські активісти в такому випадку є голосом громади і її комунікатором.

Всі повинні усвідомлювати, що влада  – це мандат довіри та вимога діяти в інтересах жителів громади. Якщо ті обрані  посадовці ігнорують інтереси громади, їх потрібно позбавляти мандату і влади.  І саме громадські активісти контролюють, чи ця влада працює на суспільство, чи займається імітацією та свавіллям.   

  1. Що не є обов’язком громадських активістів?

Інколи можна почути закиди до активістів, які, мовляв, критикують владу, яка ніби все робить неправильно, і заклик «то візьміть та зробіть самі!».  Але така вимога до активістів є безпідставною.

Громадські активісти не є чиновниками на зарплаті. Вони – звичайні люди, які щоденно працюють за фахом. За свою громадську діяльність вони не отримують ні зарплат, ні  бонусів від влади. І жоден активіст не повинен діяти за владу. Бо це і неможливо! Адже громадські активісти не мають в своєму розпорядженні ні бюджетних коштів, ні владних повноважень. Жоден з них не має права і можливості підписувати від імені громади договори та акти. Це все – цілковитий обов’язок влади, яка має в своєму арсеналі і гроші громади, і величезний апарат чиновників та повноваження.

  1. Різні громадські активісти та їх об’єднання.

Зазвичай для ефективнішої взаємодії та досягнення кращих результатів громадські активісти об’єднуються в Громадські організації (ГО).  Але не всі ГО однакові.

Є ГО, які мають чітку та озвучену позицію, послідовність, принциповість та наполегливість у відстоюванні інтересів громади, характеризуються високими морально-діловими якостями своїх членів і тривалий час доводять ефективність в досягненні позитивних результатів для громади.

Прикладом такої організації є ГО «Громада Гори» в Горі. Вона вже 5 років працює над покращенням життя всіх жителів громади, захищає закон і справедливість та є тією силою, яка не дає окремим представникам влади безкарно діяти в особистих інтересах.

Майже всюди влада намагається боротися з такими незручними ГО, всіляко намагаючись дискредитувати та блокувати їхню роботу. Бо такі ГО дуже некомфортні для влади, адже не дають їй зловживати.

Є і інші громадські організації, які створює сама влада. І які є на утриманні цієї влади. Ці провладні ГО та їхні «активісти» слугують ширмою для влади.

Вони виконують два завдання.

  1. За бюджетні кошти працювати на показуху, відбілюючи діяльність влади в очах простих людей.
  2. За ті ж бюджетні кошти показувати «альтернативну» активність, применшуючи здобутки та старання чесних активістів та їхніх громадських організацій.

Такі провладні ГО фінансуються з рук влади, мають допомогу та широкий піар на офіційних владних медіаресурсах. Але зазвичай діяльність цих провладних ГО епізодична та залежить від бажання чи небажання їхніх кураторів з високих кабінетів витрачати на цих фейкових активістів бюджетні кошти. Наприклад, чи давно ви чули щось про ГО «Ми-Горяни»? Ні?  Їх зараз не цікавлять проблеми села Гора?

  1. Хто, як не вони?

Справжні, а не фейкові громадські організації та їхні активісти – це майбутня заміна діючій владі. Адже їхні представники мають все необхідне для ефективного управління.

У них є знання та компетенції, вони не приховують своїх вподобань і намірів, чітко та аргументовано пояснюють свої дії, організовують та ведуть за собою людей. Лише такі люди при отриманні відповідних повноважень зможуть організувати позитивні зрушення в місцевому самоврядуванні та максимально ефективно розпорядитись ресурсами громади.

Та навіть зараз при максимальному спротиві та блокуванні з боку діючої влади здобутки місцевих громадських активістів вражають.

Адже створення Гірської ОТГ у форматі сіл Гора, Мартусівка, Ревне та Затишне – цілковита заслуга активу громад наших сіл. Цей формат ОТГ є величезним шансом для всіх її жителів.  Це можливість отримати швидкі та ефективні зміни в наших громадах.

Але таким шансом треба ще зуміти скористатись.

Сама реформа децентралізації задумувалась, щоб дати громадам якнайбільше повноважень і можливостей для самостійного управління та розвитку. Але і поклала на них великі обов’язки утримувати  інфраструктуру і соціальну сферу. І якщо до керівництва такої ОТГ прийдуть некомпетентні популісти або старі кадри, які продовжать розкрадати ресурси, то навіть таку потенційно багату ОТГ може очікувати сумна доля.

Не виключене і поглинання іншими, більш спритнішими ОТГ. Бо Бориспіль нікуди від нас не дінеться і ще довго намагатиметься затягнути нас до себе.

Досвід цих і минулих років показав, що теперішні управлінці не здатні захистити наші інтереси. Виборці чинної влади не отримали виправдання своїх сподівань від цих чиновників. Натомість виборці підтримали громадських активістів, коли поставили підписи під петиціями, заявами і зверненнями. Це своєрідний кредит довіри від громади.

ОТГ – це нова структура, новий погляд, і тільки нові не заангажовані люди мають бути біля керма цієї структури. 

Наші місцеві громадські активісти довели, що вони розуміють ті процеси, які навколо них відбуваються, і здатні самі впливати на них. До того ж, відстоюють інтереси наших сіл і не зраджують їм під тиском зовнішніх і внутрішніх гравців.

 Ми лише на початку шляху. Сподіваємося, що ця команда принесе ще багато користі всій громаді Гірської ОТГ.

Олександр Карасевич,

с. Гора

Поширити з....
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin