Громада на захисті зелених насаджень – «легенів» села

Є в народі таке повір’я, що кожен чоловік має за своє життя виховати сина, побудувати родинний дім та посадити дерево. Звісно, що це умовні орієнтири, але дуже життєві та зрозумілі. Вони про творення, про необхідність продовження справ однієї людини на благо інших. Але ж і тут у селі Гора не задалось, не пощастило з керманичами. Взяти, наприклад, голову сільради Романа Дмитріва і його боротьбу з деревами. Так-так, ви вірно зрозуміли, саме боротьбу проти зелених насаджень. Від самого початку каденції нелюбов представників сільради до дерев проявлялась в різний спосіб.

Всі пам’ятають скандал навколо спиляних лип біля школи? А чи знає наш читач, що тоді була спилена єдина в бориспільському районі модрина, яку подарували селу 40 років тому? Сильне, могутнє, здорове дерево, яке давало тінь і прохолоду дітям під час прогулянок, було спиляне в один день без будь-яких дозволів і попри вмовляння селян цього не робити.

Замість того, щоб сприяти створенню парку відпочинку, про який вже давно мріють горяни, останню комунальну землю віддали під забудову. Ще в 2016 році було вирізано алею тополь на вул. Науки, цьогоріч – знищено липи та клени на вул. Центральній. А чого вартує нова площа перед сільрадою? Серед селян її вже охрестили на плац, іронізуючи над тим, що колись зелена зона перетворилась на місце для військового вишколу.

Але останньою краплею, що переповнила людське терпіння, стала інформація про загрозу знищення цілої лісосмуги від мосту й до зупинки «Гора» внаслідок встановлення рекламної конструкції. Передумовою цього стало недалекоглядне, без проведення громадських слухань, рішення виконавчого комітету Гірської сільської ради під головуванням Дмитріва Романа Миколайовича від 08.12.2016р. № 288 про надання дозволу на розміщення біг-борду на цій ділянці. Рішенням виконкому Гірської сільської ради було надано дозвіл на розміщення рекламного носія в обмін за внесок у бюджет села в розмірі всього 1800 грн в місяць. Очевидно, що в цій оборудці є корупційна складова, адже така низька ціна за біг-борд розміром 36м×12м – занадто низька. Тим не менш, саме ці 1800 грн стали розмінною монетою за здоров’я горян, тому що рекламна конструкція не може приносити дохід своїм господарям, оскільки її огляд закривають дерева. Після встановлення біг-борду керівництво компанії власника – ТОВ «Хайвей-Медіа» не приховувало своїх намірів позбутись дерев, які їм заважають, навіть прямо заявляли про це депутатам сільради. Йшлося про здорові й сильні дерева цінних порід, переважно липи та дуби.

Безпосередньо за ділянкою, яка потрапила в зону загрози знищення, знаходиться сільська школа, і, відповідно, збереження дерев у цьому місці вкрай важливе, адже вони захищають навчальний заклад від шуму та шкідливих викидів з боку бориспільської траси. Окрім того, дерева вздовж автодороги утримують стоки води під час опадів, і головне, продукують кисень. У нашому селі мешкає багато дітей, які часто страждають на захворювання бронхів, що пов’язане саме із забрудненням навколишнього середовища, тож кожне зрубане дерево – це злочин проти майбутнього села.

Не примусили на себе довго чекати і злочинці. 23 червня 2017 року місцевими жителями було помічено кілька невідомих чоловіків, які почали спилювати гілки однієї з лип біля біг-борду. Майже миттєво інформація розлетілась по селу і активісти громадської організації «Громада Гори» вступились за дерева. Першу рішучу відсіч зловмисники отримали від тендітної горянки Раїси Шевченко, приєднались до неї і Олександр Кульчицький, Сергій Яременко, Олександр Онищенко та інші небайдужі мешканці села.

З’ясувалось, що серед молодиків з пилами знаходився й директор славнозвісного ТОВ «Хайвей-Медіа» – Володимир Лазарєв, який безпосередньо керував процесом. На вимоги обурених представників громади надати дозвільні документи на знищення дерев він повідомив, що таких документів немає. Дозвіл він отримав, а якщо цитувати, то «домовився» з головою сільради Романом Дмитрівим. Все це є на відеозапису, який вели активісти. Горяни викликали поліцію, молодчики кудись хутко зникли, для пояснень залишився тільки згаданий вище Володимир. Вони встигли пошкодити одне дерево, від липи залишився тільки стовбур, крону повністю знищили.

Згодом, за ініціативи самого представника ТОВ «Хайвей-Медіа», у присутності заступника сільського голови Андріана Галача, відбулась зустріч з активістами ГО «Громада Гори», у ході якої бізнесмен намагався домовитись про поступки в його сторону та не приховував своїх намірів спиляти дерева. Він наголошував, що про будівництво домовлявся з представниками влади села і отримав дозвіл виконкому. А після обурення громади початком будівельних робіт, коли була зруйнована тротуарна доріжка, додатково пообіцяв зробити ремонт у туалеті біля зупинки та укласти нову доріжку біля біг-борду. Але чомусь знову забули спитати у громади, чи готові горяни прийняти таку компенсацію. Адже ремонт вже через пару років треба робити новий, доріжка там і так була, а нова – зроблена з технічними порушеннями та несе загрозу життю людей, оскільки металічні конструкції борду розташовані прямо у них над головами. А от дерева так швидко не відновиш, і втрачене здоров’я не повернути. І найголовніше, що «забув» директор ТОВ «Хайвей-Медіа» – на імпровізованих громадських слуханнях взимку представники його компанії на пряме запитання, чи будуть вони чіпати дерева чітко відповідали: «Ні, дерева нам не заважають!» Виходить, що нам просто збрехали для досягнення бажаного для них результату!

Громадська організація «Громада Гори» ініціювала направлення листів до усіх державних інстанцій, які відповідають за захист навколишнього середовища. Більшість депутатів сільради та величезна кількість мешканців Гори підтримали звернення та підписались у них. Вже маємо відповіді про те, що жодних законних дозволів на вирубування або кронування дерев на вказаній ділянці не надавалось, питання захисту від недоброчесних дій рекламної компанії поставлене як пріоритетне і для нового очільника Бориспільського району Олександра Туренка. Більш того, воно стоїть на контролі в Адміністрації Президента України.

Не дамо перетворити наше село в пустелю! Приєднуйтесь до руху активних горян, повідомляйте про незаконні дії, захищайте своє село!

Наталя Лютікова

Поширити з....
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin