ЗЕЛЕНЕ ЛИХО

Амброзія полинолиста — це один із найнебезпечніших в Україні карантинних бур’янів-алергенів.

Амброзія – екологічно небезпечний бур’ян, бо її пилок шкідливий для людини. В період цвітіння, а це з середини липня до жовтня, серед населення спостерігається алергійне захворювання – амброзійний поліноз (осіння сінна лихоманка). Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, котрі, підіймаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань (майже на 5 км) і, потрапивши в органи дихання людей, в очі, ніс, бронхи, викликає сльозотечу, кашель, головний біль, погіршує зір, підвищує температуру тіла. У найбільш  чутливих людей можуть статися приступи астми.

Боротися з цим бур’яном надзвичайно складно: глибина проникнення кореня амброзії в ґрунт – 4 метри, кожен кущ цієї рослини дає 200 тисяч насінин, резервний час сходів зберігається до 40 років, а радіус поширення нескошених рослин сягає п’яти кілометрів. Таким чином, викошена ділянка за хорошого дощу заколоситься амброзією вже за пару тижнів. А цвіте ця алергенна капость аж упродовж  трьох місяців.

Наше село надзвичайно сильно потерпає від амброзії.  Ще на початку минулого року члени ГО «Громада Гори» ініціювали створення робочої групи по боротьбі з амброзією разом з сільрадою. Розроблена Програма у середині травня була готова для винесення на сесію та затвердження депутатами.

 10 червня 2017 р., щоб звернути увагу на проблему, члени «Громада Гори» організували акцію,  вирвали цей бур’ян з корінням біля дитячих майданчиків на Жучкиному, Сажалці та на вул. Бориспільській.

Та не так сталось, як гадалось. Сільрада до серпня так і не спромоглась затвердити Програму  боротьби з карантинними бур’янами. І тільки після того, як члени «Громада Гори» Олександр Кульчицький та Наталія Лютікова завітали до очільника нашого села з букетом амброзії,  скликали позачергову сесію сільради та затвердили відповідну Програму. На сесії виділили кошти на боротьбу з бур’янами, але було пізно – амброзія вже буяла.

В кінці 2017 року члени «Громада Гори» та виконкому створили робочу групу з напрацювання заходів щодо боротьби з карантинними рослинами, питань озеленення та інвентаризації зелених насаджень. До її складу увійшли Олександр Карасевич, Олександр Кульчицький, Наталя Лютікова , Олеся Карпенко, Анатолій Ремень, Олександр Дідок, Сергій Яременко.

Засідання робочої групи проводяться систематично. Група вдосконалила та внесла суттєві зміни до минулорічної  програми.

На засіданнях робочої групи визначили найефективніші методи боротьби з карантинними рослинами та контролю за їх розповсюдженням, розрахували бюджет для реалізації програми, який затвердила сесія сільради.

З метою інформаційної роботи запланували розповсюджувати буклети та листівки з необхідною інформацією.

 Боротьбу з амброзією варто розпочинати задовго до цвітіння. Уже з початку липня потрібно її скошувати. Якщо верхівку рослини обрізати, то вона не зможе розквітнути. Однак є ймовірність виросту додаткових пагонів. Тому найкраще знищувати амброзію разом з кореневою системою, тобто виривати з корінням! Стебла найкраще спалювати. Перед знищенням необхідно захистити обличчя респіратором, а тіло – одягом.

Маємо надію, що напрацювання робочої групи за сприяння сільради дадуть змогу в цьому році розпочати нещадну боротьбу з амброзією!

ГО «Громада Гори» на початку літа планує повторити торішню акцію боротьби з амброзією в рекреаційних зонах та біля своїх домівок!

Горяни!  Дамо бій амброзії разом!

Олеся Карпенко

Поширити з....
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin