Як горяни платять за те, щоб їх дурили

Для початку повідомимо, що закон України «Про публічні закупівлі»,  а саме стаття 3. «Принципи здійснення закупівель», передбачає, що їх проводять за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Підкреслимо, що норми закону обов”язкові для всіх без виключення, у тому числі й для  керівництва нашого села. Але  останнім часом з’явилась особлива категорія  «реформаторів». Вони ходять по семінарах і тренінгах, присвячених нововведенням в законодавстві не для того, щоб вчити працювати по-новому, а щоб навчити, як обходити нові закони, і при цьому безкарно обкрадати бюджет, а простіше, відмивати кошти і класти їх собі в кишеню. Такі консультанти пропонують свої послуги місцевим чиновникам і часто знаходять в їх особах вдячних партнерів. І тільки громадський контроль та відповідальні рішення депутатів здатні зупинити цю ганебну тенденцію. Саме одного з таких «реформаторів» виявили журналісти «Громади Гори». Але все по порядку.

ГалачНещодавно нашу увагу привернула незвичайна для сільради села Гора операція в «Prozorro» – 17 січня 2018 року Гірська сільрада уклала угоду з фізичною особою-підприємцем Міщенком І.П. , згідно якої він повинен надати консультаційні послуги з питань закупівель на загальну суму 49 800 гривень.

У нас одразу виникла низка питань.

– Чому така  висока ціна за послуги?  Адже для навчання у вигляді тренінгів, семінарів, консультування з питань проведення закупівель можна знайти безліч майданчиків відомих консалтингових компаній, офісів міжнародних донорів. Та навіть платформа «ProZorro» надає постійну консультаційну підтримку. І все це безкоштовно.

– Чому торги відбулись не в онлайн режимі, без конкурентних пропозицій? Чому   інформація про укладений договір внесена після його фактичного укладання? Адже погодьтеся, це доволі дивно для надавача послуги, який має навчити прозорим продажам.

– Хто такий пан Міщенко, можливо це якийсь ас, висококваліфікований спеціаліст, якщо йому готові заплатити майже 50 тис.грн за консультацію?

З публічних реєстрів даних ми отримали інформацію про те, що фізична особа-підприємець Міщенко І.П. , окрім Гірської сільради надавав аналогічні послуги ще одній селищній раді – Чинадіївській, але на суму 10 тис. грн, в 5 разів меншу. Що цікаво, до того вказаний бізнесмен через платформу «Prozorro» провів всього три операції, а саме продавав картоплю і коренеплоди. Звідки ж простий фермер напрацював професійні компетенції консультанта з питань закупівель, якщо сам не має достатнього досвіду в проведені торгів? Всі ці питання потребували оперативного роз’яснення, адже горянам теж буде цікаво, кому це голова нашого села Роман Дмитрів збирається перераховувати 49,8 тис. грн та за які конкретно послуги. Ми негайно поїхали у Броварський район, село Красилівку, де й зареєстрований Іван Міщенко.

Відео поїздки можна подивитись тут: https://youtu.be/NGc96PZ8iGM

В розмові з нами Міщенко одразу підтвердив, що укладав угоду про консультування Гірської сільради, але ті послуги надає не він особисто, а його син Роман Міщенко.  Ми зателефонували Роману, розмова з яким нас приголомшила.

Виявилось, що Роман Міщенко – це колишній держслужбовець, який весною 2017 року звільнився з Міністерства екології, де до того дійсно працював завідувачем сектору закупівель.  Роман Міщенко на одному з семінарів з питань закупівель познайомився з головою нашого села Гора Романом Дмитрівим та його заступником Андріаном Галачем і почав їх консультувати. Роман Міщенко обізнаний в справах села і володіє інформацією майже про кожну закупівлю за 2017 рік та навіть знає про славнозвісну закупівлю ліхтарів, по якій порушена кримінальна справа. Щоправда, Роман, на відміну від прокуратури, не вважає, що розділення загальної закупівлі на менш дрібні, для уникнення відкритих торгів, є правопорушенням.

Тут варто пояснити, що найголовніша мета використання торговельного майданчика «Prozorro» – переведення закупівель у режим відкритих торгів, щоб була здорова конкуренція. Коли бюджетна організація закуповує послуги чи товари на відкритих торгах, то продавці в боротьбі за клієнта знижують ціну. Таким чином, фіксується найнижча пропозиція, і бюджетні закупівлі проводяться з неабиякою економією. Це найефективніший інструмент для боротьби з корупцією. Чиновники ж звикли працювати зі «своїми» компаніями, яким оплачують з бюджету контракти за завищеними (корупційними) цінами, в які закладають «відкати». Конкуренти їм не вигідні, адже «надійні партнери» гарантують отримання готівки особисто чиновником.

Але є поки що в новій системі закупівель можливість не проводити відкриті торги, а укладати угоди з постійними контрагентами. Це зроблено виключно для великих організацій з тисячами транзакцій, щоб полегшити їм проведення дрібних закупівель. В цьому випадку інформація про укладену угоду теж відображається в «Prozorro» шляхом звітування пост-фактум.

Саме цим нюансом в законодавстві і зловживають чиновники, щоб відтягнути вихід на відкриті торги, щоб не залишитись без тіньового доходу, а по простому – без «відкатів».

За 2017 рік наша сільрада провела тільки 1 (одну) операцію на відкритих торгах. Решта кілька сотень проводились за домовленістю з постачальниками.

Громадська організація «Громада Гори» неодноразово виявляла факти закупівель за завищеними цінами. Згадайте тільки ліхтарі, де вкрадено більше 1 млн. грн. , порушена кримінальна справа. Свіжі в пам”яті , туї, ялинка, новорічні прикраси тощо. Ми привертали до цього увагу горян у випусках газети «Громада Гори», на сторінці громади у ФБ. Сільрада отримала однозначну вимогу від мешканців припинити таємні домовленості і обкрадання бюджету. Вже другий рік ми вимагаємо від Дмитріва і Галача переведення закупівель у відкриті онлайн торги.

 Але повернімося до нашої історії з Міщенком. Ми напряму поцікавились у Романа, що саме він робить для Гірської сільської ради, і чому за таку довгу співпрацю торги досі не переведені у відкритий формат.  Спочатку Роман намагався аргументувати відмову від прозорих онлайн торгів відсутністю планування бюджету, але ці речі ніяк не пов’язані між собою, і таке пояснення не витримало критики. Тоді пан консультант обґрунтував це зміною виконкому та головного бухгалтера. Але після зміни пройшло вже 7 місяців, і це теж сумнівний аргумент. Та й ротації жодним чином не торкнулись незмінного голови тендерного комітету – заступника сільського голови Андріана Галача.  Очевидним було, що Роман Міщенко викручується і підбирає «правильні» слова, щоб пояснити свою реальну роль в допомозі Гірській раді. І врешті-решт йому вдалось назвати речі своїми іменами. Роман просто допомагає так юридично оформити документи, щоб уникнути відкритих торгів та формально дотриматись вимог законодавства. Простими словами: як вкрасти так, щоб документи були в порядку і ніхто не підкопався. Ви можете прослухати аудіо розмову за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=rfwpLJKAOm4

Основний висновок, який ми зробили: Роман Міщенко разом з Андріаном Галачем та Романом Дмитрівим вишукують законодавчі можливості  того, як проводити закупівлі за бюджетні кошти, отримувати відкати, щоб при цьому формально документи відповідали законодавству.

На наше пряме запитання про те, що подрібнення сум закупівель та ухилення від відкритих торгів не відповідає основним принципам закону «Про публічні закупівлі», Роман Міщенко резонно зазначив, що це вирішують депутати. Він тут ні до чого. Якщо депутати вирішили подрібнити суми на закупку ліхтарів в розрізі вулиць, якщо вони не вимагають проведення відкритих торгів по всіх операціях, не знижують суми допорогових закупівель, то Дмитрів і Галач вільні робити те, що вони і роблять. А наймаючи таких консультантів як Міщенко, вони ще й за наші гроші вчаться, як приховувати сліди своїх темних справ.

Нагадаємо, з бюджету нашого села планують заплатити Роману Міщенку 49 800 гривень за навчання тому, як голові заробити на горянах і зробити так, щоб йому за це нічого не було.  Навіть сама закупівля цієї послуги була проведена не через прямі торги, а за домовленістю, бо вони колись познайомились на семінарі і тепер домовились ще й угоду укласти, щоб офіційно гроші платити.  Зверніть увагу, що аналогічні консультації, але направлені на дотримання принципів закону «Про публічні закупівлі», а не їх обхід, можна отримувати безкоштовно на десятках майданчиків в Україні.

Не знаю, чи мав Міщенко свою долю в заробітках Дмитріва і Галача раніше, але тепер вони мають нахабство і збираються цинічно оплатити нашими грошами за науку, як нас же обдурити. Остап Бендер був би задоволений такими учнями.

Ну і тепер вишенька на пирогу. Вони хочуть нас обкрасти двічі. В той же день, коли укладалась угода з підприємцем Іваном Міщенком, батьком нашого консультанта, був підписаний ще один договір – з самим Романом  Міщенко (теж підприємцем), але не Гірською сільрадою, а її комунальним підприємством. КП «Горянин» уклало угоду на суму 45 000 гривень за послуги консультування з питань закупівель. Уявляєте ступінь нахабства, жадібності та безпринципності????

В той час, коли горяни, що працюють в КП «Горянин», а це робочі, прибиральниці, отримують крихти зарплатні та ще й із затримками, Дмитрів з Галачем в змові з Міщенком вимивають собі з сільського бюджету 94 800 гривень. Адже, гроші в КП «Горянин» перераховує сільрада. Виникає ще одне логічне запитання. Навіщо тоді в штаті сільради працює 2 юриста і ще юрист в КП «Горянин»? За що ми їм платимо зарплатню, якщо доводиться ще й до сторонніх консультантів звертатись? Тільки офіційної зарплатні юристу та за сумісництвом депутату  сільради Євгену Степаненку за 2017 рік було нараховано  більше 150 тисяч гривень, а тому ж Андріану Галачу більше ніж 200 тисяч гривень. І ось ці дарможери вирішили не соромитись і відкрито ще витягнути коштів на обдурюванні громади.

Невже ми дозволимо  їм це зробити?

Все зупинити в один день під силу депутатському корпусу. Досить терпіти знущання над горянами та обкрадання людей. Дмитріва треба гнати з села Гора разом з його поплічниками. Депутати, зніміть цей тягар з нашої шиї.

Наталя Лютікова

Поширити з....
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin