Інтерв’ю з Н. Лютікова

40 років. Громадський діяч, волонтер, багатодітна мама. За фахом економіст-фінансист, 20 років пропрацювала в банку. Проживає в селі Гора.
І: Наталю, які, на Вашу думку, проблеми села на сьогодні є найкричущі?
НЛ: Мене, як і багатьох мешканців села, турбують такі проблеми:
− відсутність системності в організації вивозу сміття;
− неорганізоване розчищення снігу;
− часткове освітлення вулиць, доріжок від зупинок громадського транспорту;
− відсутність системи заходів боротьби з сезонними отруйними рослинами;
− незадовільна робота правоохоронних органів по забезпеченню громадського порядку у селі, відсутність системи відео спостереження, патрулювання,
− відсутність системи контролю за безпритульними собаками;
− неналагодженість організації систем очищення стічних ям мешканців села (можна було б погодити графік, компенсувати частину витрат пільговим категоріям селян (багатодітні сім’ї, воїни АТО і т. ін.);
− низький рівень організації дозвілля для дітей дошкільного, шкільного віку та молоді села, особливо під час канікул;
− недостатньо уваги приділяється розвитку спорту та популяризації здорового способу життя серед населення (причиною таких проблем є відсутність спеціального обладнання на стадіоні, невеликий вибір спортивних секцій та відсутність спеціальних комплексних заходів);
− непрозорість закупівель за рахунок коштів сільського бюджету;
− відсутність велосипедних доріжок при тому, що велика кількість мешканців використовує велосипеди для пересування.
І: І все ж, яку б з проблем Ви окреслили як найголовнішу?
НЛ: Найважливішим питанням я вважаю відсутність функціональної робочої платформи для обговорення з громадою актуальних проблем села та оперативного реагування на них. На мою думку, саме це і є причиною того, що місцева влада не розуміє пріоритетності задач, які потрібно розв’язувати для громади, не володіє інформацією про настрої, очікування та потреби мешканців.
Використання бюджету здійснюється за принцом «з гармат по горобцях»: хоч кошти витрачаються немалі, це не допомагає комплексно розв’язати нагальні проблеми. У цьому можна переконатися відвідавши хоча б одне засідання сільської ради: усі рішення нав’язуються головою часто без чітких аргументованих пояснень і розуміння важливості того чи іншого питання для громади. Діє принцип: «я художник, я так бачу». Яка ж це демократія? Де ж тут влада народу? Я не підтримую таку закритість та недалекоглядність і впевнена, що більшість проблем можна було б розв’язати ще у минулому році, якби було бажання почути громаду села.
І: Наталю, на Ваш погляд, що найбільше потребує змін у нашому селі?
НЛ: Одним з найважливіших завдань або ж навіть зобов’язань кожної держави є турбота про здоров’я своїх громадян та забезпечення їх якісною освітою. Безумовно, ці сфери мають постійно розвиватися і потребують великих інвестицій. Без державної підтримки досить важко глобально щось змінити в організації роботи амбулаторії чи навчального закладу. Однак наша сільська рада має і можливості, і ресурси для того, щоб покращити роботу цих структур і створити сприятливі умови для розвитку дозвілля дітей та молоді.
Створення місць організованого відпочинку в різних частинах села (сквери, парки, озерця, фонтани, волейбольні майданчики, дитячі розважальні конструкції, місця для барбекю, столики для настільних ігор, скейтборд конструкції, ролердром і т. ін.) урізноманітнить відпочинок, зацікавить місцеві родини проводити вільний час разом, спілкуючись з друзями та сусідами. Для забезпечення гармонійного розвитку дітей важливим є великий вибір спортивних секцій, розважально-інтелектуальних гуртків тощо. На мою думку, сільраді варто розглянути можливість створення такого сучасного хабу в нашому селі (від англ. hub – центр діяльності). Залучаючи до роботи у такому хабі районні та обласні мовні, танцювальні, спортивні школи, сільрада могла б компенсувати частину витрат на ці послуги, забезпечуючи селян доступною позашкільною освітою.
Маючи такий хаб у селі, була б і можливість ознайомлювати дітей з основами робототехніки, астрономії, фізики, хімії, розвивати у дітей хист до цих наук, створювати умови впровадження STEM-освіти (популярний напрям в освіті, який охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering) та математику (Mathematics)). Якщо попит на навчання створюватимуть самі учні, як у всіх цивілізованих країнах, то і сучасна освіта, поступово вдосконалюючись, буде орієнтована на дитину та її здібності. Щире зацікавлення дитини вивченням якоїсь науки рано чи пізно змусить і школу відшукати шляхи задоволення створеного попиту.
Важливим кроком для розвиту спорту та популяризації здорового способу життя в нашому селі мало б стати відновлення сільського стадіону та встановлення сучасного спортивного обладнання.
І: Що би Ви порадили керівництву та громаді села започаткувати нового та корисного для горян?
НЛ: Керівництву села навіть не порадила б, а вимагаю прозорого та відкритого спілкування з громадою, використовуючи сучасні засоби масової інформації. Сільрада має забезпечувати прозорість усіх процесів: обговорення з громадою проектів рішень, проведення сесій, голосувань, оперативне звітування про результати засідань, роз’яснення складних та резонансних питань, максимальне зменшення суми допорогових закупівель, а краще активне використання платформи PROZORRO, зважений підхід до визначення пріоритетності закупівель тощо. Крім того, недоліком у роботі сільради є відсутність планування витрат. Хороший господар має наперед формувати кошториси, враховуючи при цьому їхню пріоритетність, контролювати відповідність фактичних витрат запланованим та аналізувати причини відхилень. Це не просто формування бюджету, а обґрунтоване виведення сум витрат на рік, що відповідає сучасним та перспективним потребам села з щомісячною розбивкою та прорахунками збільшення надходжень. Сільрада є органом, який керує бюджетом громади, тому зобов’язана звітувати перед нею про використання коштів. Це буде не лише сприяти довірі громади до місцевої влади, а й та запобігати виникненню конфліктних та сумнівних ситуацій.
Дякуємо Наталії за цікаву розмову, відверті відповіді. Сподіваємось, що місцева влада почує голос представника громади і зробить усе можливе для втілення мрій у життя.

Поширити з....
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin